Drukuj

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Metale alkaliczne do których należy potas charakteryzują się bardzo wysoką aktywnością chemiczną. Przejawem tej aktywności będzie z pewnością natychmiastowa reakcja po zetknięciu z wodą. Kolejne doświadczenie, w którym udowadniam, że woda nie zawsze nadaje się do gaszenia pożarów :)

UWAGA !!! Poniższy eksperyment należy do grupy potencjalnie niebezpiecznych i należy bezwzględnie zastosować ochronę twarzy. W trakcie eksperymentu może dojść do eksplozji i wyrzucenia płonącego potasu w stronę eksperymentatora.

Potas jest bardzo aktywnym, srebrzystobiałym metalem. Jest miękki i łatwotopliwy. Już w temperaturze pokojowej reaguje z tlenem atmosferycznym i z tego właśnie względu przechowuje się go pod naftą lub w atmosferze argonu.

Jest metalem tak miękkim, że można go kroić zwykłym nożem. W reakcji z wodą wypiera z niej gazowy wodór tworząc mocną zasadę - roztwór wodorotlenku potasu.
2K + 2H2O => H2 + 2KOH
Tą właśnie reakcję pokażę w poniższym eksperymencie. Najpierw z pojemnika wyjmujemy małą bryłkę metalu i osuszamy ją z nafty na bibule filtracyjnej. Później odkrawamy kilka malutkich (ok. 4 mm3) kawałków. Następnie do dużego krystalizatora wlewamy niewielką ilość wody.

Odkrojony kawałek potasu chwytamy pęnsetą i wrzucamy do wody, metal natychmiast rozgrzewa się i stapia w małą kuleczkę, która pływa po powierzchni wody na gazowej poduszce powstałej z wydzielającego się wodoru.

Reakcja jest tak silnie egzotermiczna, że wydzielający wodór oraz sam metal zapalają się. Potas spala się jasnoczerwonym płomieniem do białego tlenku potasu, który widzimy na zdjęciach w postaci unoszącego się dymu.

Do wody w naczyniu można dodać kilka kropel roztworu fenoloftaleiny, która będzie zabarwiać się na krwistoczerwony kolor w miejscach kontaktu potasu z wodą za sprawą powstającego wodorotlenku potasu.

Eksperyment jest stosunkowo bezpieczny pod warunkiem używania do reakcji niewielkich odłamków potasu, gdy zastosujemy większy kawałek z pewnością dojdzie do eksplozji i stopiony potas może rozprysnąć się na spore odległości. Stopiony potas w kontakcie z wilgotną skórą z pewnością zachowa się jak na powyższych zdjęciach powodując naprawdę poważne poparzenia, nie wspominając już o skutkach poparzenia oka. Dlatego bezwzględnie należy zastosować gogle ochronne.